10 chyb v realitách

   

Mýty - rádi jim věříme, jsou mezi lidma v oblibě odjakživa. Ovšem do chvíle, než kvůli nim přijdete zbytečně o čas nebo peníze. Přinášíme Vám souhrn těch nejčastějších.

 

1. Dám svou nemovitost do více realitních kanceláří, budu mít více inzerce. 

Výsledek je takový, že se nemovitost prodává za různé ceny. Realitní kanceláře inzerují většinou na stejných místech, kupující je pak zmatený,   nemovitost se stává okoukanou. Vážní zájemci o nemovitosti denně prohlížejí internet a nové nabídky znají. Pokud bude nabídka pro takového klienta zajímavá, tak mu ji stačí na intertetu či v inzerci vidět jednou. Stačí tedy, když se klient svěří do rukou realitního odborníka, který má větší důvěru a reference. Takový odborník udělá pro klienta veškeré služby a maximální servis. 

 

2. Je krize, neprodává se. 

Vše je otázkou dobré práce zkušených realitních odborníků a podrobné znalosti cenové mapy. Reálné prodejní ceny jsou negativně ovlivňovány soukromou inzercí, kde prodávající zkoušejí prodat za vyšší cenu. V posledních letech zaznamenáváme nárůst poptávek po našich kvalitních a prověřených službách. Nemovitosti se prodávají, ovšem trend je dnes jiný. Klienti poptávají kvalitnější servis a obracejí se na odborníky. Je více nabídek než poptávek a to vyvolává dojem, že trh stojí.

 

3. Nejlepší prodejce je realitní kancelář, která chce nejmenší provizi.

Především malé RK mívají nízkou provizi - dvě až tři procenta. Časem však zjistíme, že za ni neposkytnou téměř nic. Ani právní servis, ani znalecký posudek a mnohdy velmi slabou propagaci zakázky. To vše naúčtují zvlášť. Realitní odborníci mají v provizi zahrnuty veškeré poplatky spojené s právními službami: kupní smlouvu, návrh na vklad KN, vypracování  znaleckého posudku, poradenský servis,  zprostředkování prodeje a koupě nemovitostí, zajištění financování nemovitosti, nadstandardní inzerci a prezentaci na internetu.

 

4. Zprostředkovateli budu platit poplatek, i když nemovitost neprodám.

U důvěryhodného realitního odborníka toto v žádném případě neplatí. K uhrazení provize dochází až po uskutečnění obchodního případu. To je až dojde k zaplacení za danou nemovitost. Výše provize je stanovena dohodou, její výši předem znáte. Dohodou je také stanoven podíl zaplacení mezi prodávajícím a kupujícím.

 

5. Nepodepíšu žádnou smlouvu.

Je opravdu podivné, že v oblasti jiných služeb nikdo nepochybuje o tom, že smluvní zajištění obchodního vztahu je nutné. Stavbu či opravu domu dnes již nikdo bez řádné smlouvy nezadá. V autobazaru či bazaru použitého zboží nikdo neodejde bez smlouvy o zprostředkování. Proč tedy u prodeje nemovitosti za milióny korun slýcháme často "nic nepodepíšu". Podpis smlouvy o prodeji nemovitosti je závazek realitního odborníka ke klientovi, co vše pro něj jako pro majitele nemovitosti zajistí. Takovým zakázkám je věnována nejlepší péče, přednostně jsou například inzerovány. Realitní kanceláře odmítají věnovat příliš mnoho energie zakázce, kterou může prodat i někdo jiný. Dobrá smlouva zajistí prodávajícímu či kupujícímu také dobrou ochranu.

 

6. Dáme vyšší cenu, zkusíme to. 

Dnes mají kupující a zájemci o nemovitosti mnohem větší přehled o tržních cenách než dříve. Kvůli vysoké ceně ztratíte největší množství zájemců, kteří v prvních 14 dnech se zájmem prohlížejí novou nabídku na trhu. Dále se Vaše nemovitost stane v inzerci již známou a okoukanou. Negativní dopad může mít později i zlevňování, které naznačuje problémy jako u těžko prodejné nemovitosti. Výsledná prodejní cena může být nakonec ještě nižší, než by byla stanovená správná cena na počátku prodeje, tak i doba jejího prodeje.

 

7.  V bance říkali, že úvěr dostanu.

Odborný hypoteční poradce Vám lépe posoudí možnosti. Podle Vašich parametrů vybírá individuální řešení, zda-li jste zaměstnanec nebo podnikatel, máte-li nějakou hotovost, zástavu, stavební spoření, podle výše příjmu, apod. Takový přístup Vám ušetří nejen mnoho času, ale i nemalé finanční prostředky. Ideální je pak spojení hypoteční poradce/realitní odborník. Ten Vám pohlídá všechny lhůty a postupy, které se týkají koupě nemovitosti financované hypotečním úvěrem.

 

8. Provize za prodej nemovitosti jsou obrovské.

Výše provize se zpravidla stanovuje podle ceny prodávané nemovitosti, nejčastěji v rozmezí 5 až 7 % a odpovídá poskytnutým službám. Tato částka je téměř zanedbatelná v poměru převáděných finančních zdrojů a rizik s tím spojených jak pro prodávajícího, tak i pro kupujícího. 

Doporučený sazebník služeb od České komory Realitních kanceláří zde:  www.ckrk.cz/download/SazebnikSluzebCKRK_A5.pdf  

 

9. Prodej nikomu nesvěřím, slyšel jsem, že s tím jsou jenom problémy.

Tak jako u jiných služeb, když už se někde přihodí nepříjemnost, nelze odsoudit všechny realitní kanceláře nebo jiné realitní zprostředkovatele. Některé realitní kanceláře zvláště v minulosti provozovaly podvodné praktiky, kvůli tomu však nelze smést ze stolu všechny. Pokud nejsme spokojeni se svým zubařem, to neznamená, že si začnu opravovat zuby sám, ale objednám se k jinému zubaři. 

 

10. Družstevní byt je podřadný, chci pouze osobní vlastnictví

Družstevní byt má své opodstatněné výhody. Družstvo se stará o opravy domu, má své stanovy, které se musí dodržovat nebo svůj fond oprav. Družstevní byty bývají levnější i o stovky tisíc. Nejčastějším argumentem je, že na pořízení družstevního bytu si nelze vzít hypotéku. Dnes již lze financovat i družstevní byt. Dobrý hypoteční poradce Vám navrhne řešení. Stejně tak lze vyřešit financování nemovitosti, která je ve spolupodílovém vlastnictví.