5 chyb u hypoték

 

Chyby při sjednávání hypotéky mohou přijít velmi draho.

1. Nedostatečný průzkum trhu

Někteří klienti už ve chvíli, kdy začnou plánovat financování bydlení hypotékou, udělají zásadní chybu. Bez rozmyslu a podrobnějšího průzkumu trhu sáhnou po první nabídce, která jim přijde výhodná. Neudělají si přehled nabídek bank a často se stává, že nezískají hypotéku za nejvýhodnějších podmínek.

Mnoho klientů má tendenci věřit tomu, že tam, kde mají účet, získají nejlepší podmínky. To ale není pravda. Na hypotečním trhu zuří konkurenční boj a cizí banka mnohdy nabídne lepší podmínky než vlastní banka. Nepodléhejte tedy první nabídky, která vás zaujme.

 

2. Jednání na vlastní pěst

Další z často se opakujících chyb je pocit zájemců o hypotéku, že si sami vlastními silami dokážou najít ten nejlepší produkt. Pak obcházejí banky, surfují po internetu a porovnávají a vyhodnocují informace, které nashromáždili. Nejenže tímto postupem stráví velké množství času, mnohdy i přehlédnou či si neuvědomí nějaké důležité nedostatky, které se jim mohou v budoucnu vymstít.

Rozhodně se vám vyplatí svěřit se do rukou nezávislých hypotečních makléřů, kteří se v nabídce hypotečního trhu orientují a bezplatně za vás agendu hledání a vyřizování převezmou. Takový makléř neupřednostňuje jednu banku, ale najde pro klienta nejvýhodnější produkt. Přehlednost a pochopení celého procesu vyřizování hypotéky stále zůstává velmi složitou záležitostí, je proto potřeba spolupracovat s důvěryhodným odborníkem.

 

3. Život na hraně

Při výběru hypotéky je potřeba uvažovat v delším časovém horizontu. Klienti si podle aktuálních vyšších příjmů nastaví splátky a neberou v úvahu, že může nastat zhoršení finanční situace. Neuvědomují si, že hypotéka s nimi bude nejen „teď, když na to mají“, ale i v době, kdy se může zhoršit jejich finanční situace. Odborníci radí, aby si klient udělal přehled o svých finančních možnostech a určil si bezproblémovou splátku hypotéky. V úvahu se snažíme brát i nabourání splácení při nemoci, ztrátě zaměstnání nebo jiné situace.

 

4. Úroková sazba není to hlavní

Mnozí zájemci o hypotéku si úvěr vybírají hlavně podle výše úrokové sazby. Kromě úrokové sazby je třeba porovnat i poplatky spojené s hypotékou a dále náklady na finanční produkty a služby, které je obvykle třeba sjednat pro získání minimální úrokové sazby k hypotéce. Kromě úrokové sazby je třeba přihlédnout i k dalším parametrům, například doba fixace nebo možnost mimořádné splátky. Myslete také na to, co daná hypotéka "umí". Stavíte-li dům, máte určitě jiné požadavky na hypotéku, než když například kupujete byt od developera. Zajímejte se i o poplatky (za zpracování hypotéky, za vedení účtu, za předčasné splacení apod.), které vám výslednou úrokovou sazbu opět zvyšují. Také můžete mnohdy až dodatečně  zjistit, že je potřeba provést v bytě či domě rekonstrukci, vyměnit okna, topení apod. Pak se může snadno stát, že vám peníze budou chybět.

 

5. Nezavrhujte pojištění

Někteří klienti si neuvědomují nutnost sjednání pojištění, které by je mělo v případě pojistné události ochránit. „Klienti by si měli promyslet sjednání jak úrazového či životního pojištění, tak pojištění schopnosti splácet, které klienty chrání i před takovými riziky, jako je ztráta zaměstnání, dlouhodobá pracovní neschopnost, závažná onemocnění, invalidita či zajištění rodiny v případě úmrtí účastníka úvěru.